Z organizowania licznych polowań w okolicach Rogoźna słynął Król Przemysł II. Miało to miejsce w XIII wieku, kiedy to król udawał się na polowania z towarzyszącymi mu rycerzami do lasów, było to wówczas popularnym zajęciem dla polskiej arystokracji. Polowania były nie tylko sposobem na zdobycie mięsa i skór, ale także okazją do zawierania sojuszy i nawiązywania kontaktów z innymi ważnymi osobistościami. Podczas jednego z polowań Król Przemysł został zamordowany w 1296 roku podczas nieudanej próby porwania dokonanej z inspiracji margrabiów brandenburskich.
W 1985 roku z inicjatywy kilku miłośników łowiectwa powstaje nasze Koło. Zostaje wybrany Zarząd i po zarejestrowaniu Koło otrzymuje numer 48. Na cześć wielkiego króla koło łowieckie przyjmuje nazwę „Przemysła”.
Przemysław napadnięty w Rogoźnie przez margrabiów brandenburskich (obraz Aleksandra Lessera z 1862 roku)
Założycielami koła są koledzy:
Koło pierwotnie przyjęło w dzierżawę obwód łowieckie o łącznej powierzchni 142,8 ha. Obecnie całkowita powierzchnia naszego obwodu wynosi 4088 ha z czego gruntów leśnych jest tylko 411 ha. Działamy w nadleśnictwie Durowo. Nasze tereny łowieckie obfitują w dziki, sarny i jelenie.
W związku z nowym statusem Polskiego Związku łowieckiego Walne Zgromadzenie Członków Koła Łowieckiego postanowiło zmienić nazwę koła na „Olszyna nr 59” w Runowie.
Przez te wszystkie lata w naszym łowisku zostało pozyskanych wiele Medalowych Trofeów Łowieckich, takich jak wieńce jeleni byków, parostki rogaczy, oręże dzików. Wielu kolegów za swoją pracę, za zaangażowanie zostali odznaczeni medalami zasług łowieckich.
Sztandar koła łowieckiego